Dağhan Aslanger

Ses Sanatçısı

"İnsanlar doğarlar, yaşarlar ve ölürler. Sanatçılar doğarlar, yaşarlar, fakat hiçbir zaman ölmezler."
Çocukluk yıllarından beri sanatın birçok dalıyla ilgilenen sanatçı, akademik eğitim söz konusu olunca müziği seçmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Şan Bölümü'nden mezundur. Lütfiyar İmanov, Silvia Viragova, Konstantin Pavlovich Lisovsky, Prof. Sevda Aydan, Prof.Dr. Müfit Bayraşa , Pekin Kırgız, ve Yrd.Doç.Alper Kazancıoğlu gibi ustalarla çalışmış, Sayram Akdil'den armoni ve müzik nazariyatı, Necdet Aydın'dan sahne dersleri almıştır. Okul yıllarında Türk Halk Müziği araştırmacısı ve müzik adamı Muammer Uludemir'in "Eskişehir Türküleri" kitabının hazırlanmasında yardımcı olmuştur. Mezun olduktan sonra 1998 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde göreve başlamış, birçok konser ve temsil gerçekleştirmiş,  2002 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı Devlet Çoksesli Korosu'nun açtığı sınavı kazanmıştır. Bu toplulukta bulunduğu sürece birçok yurtiçi ve yurtdışı konserlere ve televizyon programlarına katılmış, ayrıca CD ve DVD kayıtları yapmıştır. Bunlardan bazıları; Fazıl Say'ın "Nazım" Oratoryosu, Fenerbahçe Senfonisi, Prof. Muammer Sun'un "Çoksesli Türküler" ile "Kurtuluş ve Cumhuriyet Film Müzikleri " albümleri, Kamran İnce'nin Galatasaray Senfonisi, üç dinin buluşması projesi ile Vatikan'da Gustav Mahler'in 2nci senfonisi, "Kadınlarımız ve Türküler",  "Yolculuk"  ve Ahmet Adnan Saygun'un "Koro Eserleri" isimli çoksesli türkülerin bulunduğu albümlerdir.
Ses sanatçılığının yanı sıra besteci ve aranjör kimliğiyle de birçok projede yer alan sanatçı, Türk müziği motifleri ve enstrümanlarını batı müziğiyle başarılı bir şekilde sentezleyerek müziklerini hazırladığı "Mektup" isimli filmle, 2010 yılında merkezi Cenevre'de olan  European Broadcasting Union'ın düzenlediği film festivali ve yarışmasında birinci olarak ülkemizi  temsil etmiştir. Birçok reklam, jenerik, dans ve tiyatro müzikleri altında imzası bulunan sanatçı, prodüktörlüğünü yaptığı ve TRT'de yayınlanan "Sesin Büyüsü" isimli programla iki yıl boyunca sevilen bir program olarak müzikseverlerle buluşmuştur.
2012 yılında İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu'nda ses sanatçısı olarak göreve başlayan Dağhan Aslanger, ses sanatçılığı görevinin yanı sıra, topluluğun seslendireceği bazı eserlerin düzenlenmesi, aranje edilmesi ve notaya alınması işinde de görev almaktadır.  

Cansu Kırca

"Dünyada ruhumu müzikten daha fazla sarıp okşayan bir şeyle tanışmadım. O sanki ruhun boşluklarını dolduran bir harç gibidir."
Cansu Kırca

Fotoğraf Galerisi